Ανακυκλωση

Θεματολογία οικολογικών και περιβαλλοντολογικών ζητημάτων

Ανακυκλωση

Δημοσίευσηαπό lefteris » 05 Οκτ 2010, 23:58

Το Θεμα μασς απασχολει ολους και θα ηθελα να μαθω αν γνωριζετε τα ανακυκλωσιμα ειδη,αν γνωριζετε μερη οπου μπορειτε να δωσετε ανακυκλωσιμα ειδη και αν δεν συμμετεχετε στην ανακυκλωση ποιοι οι λογοι
lefteris

Re: Ανακυκλωση

Δημοσίευσηαπό Αλίκη » 17 Ιουν 2011, 11:55

Λευτερη καλες οι αποριες σου! Στα περισσότερα ανακυκλωσιμα υπάρχει ειδικο σηματάκι. Στις συσκευασιες τουλαχιστον.

Υπαρχουν ειδικοι καδοι για τις συσκευασιες και σε καταστηματα με ηλεκτρικα ειδη μπορεις να ανακυκλωσεις συσκευες. αυτο που δεν ξερω και ψαχνω ειναι που μπορουν να ανακυκλωθουν παιχνιδια που δουλευουν με μπαταριες.

οσο για την τελευταια σου απορια μπορω να σου πω γιατι εχω συναντησει πολλες περιπτωσεις. καποιοι βαριουνται να πανε μεχρι τους καδους και τα πετανε στους καδους σκουπιδιων. και φυσικα μην ξεχνας και το βασικο λογο, ελλειψη παιδειας. αμα οι γονεις πετανε στο δρομο τα σκουπιδια μπροστα στα ματια των παιδιων τους τι περιμενεις να κανουν αυτα τα παιδια? θα το θεωρουν το πιο φυσιολογικο πραγμα στον κοσμο το να πετανε τα παντα εξω απο το παραθυρο του αυτοκινητου η στο δρομο που περπατανε
Αλίκη

Re: Ανακυκλωση

Δημοσίευσηαπό Έφη » 17 Ιουν 2011, 14:22

Θίξατε ένα πολύ σοβαρό ζήτημα! Εκνευρίζομαι αφάνταστα όταν βλέπω κόσμο να περπατάει και να τρώει κάτι και μετά να πετάει προκλητικά μπροστά μου τη συσκευασία αυτού που έτρωγε! Θέλω να τον βρίσω αλλά τελικά δεν λέω τίποτα...

Α, επίσης ελπίζω να βρεθεί κάποιος πιο ενημερωμένος από εμάς και να μας πει πού μπορούμε να ανακυκλώσουμε παιχνίδια με μηχανισμό, γιατί έχουμε μπόλικα (χαλασμένα, σπασμένα κτλ.) από αυτά στο σπίτι που δεν ξέρω τι να τα κάνω!
Έφη

Επιστροφή στο Οικολογία

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης