Αποποινικοποίηση της Ινδικής Κάνναβης - Τι γνώμη έχετε?

Μετρήστε τις δυνάμεις σας σε όποια παράταξη κι αν ανήκετε!

Αποποινικοποίηση της Ινδικής Κάνναβης - Τι γνώμη έχετε?

Δημοσίευσηαπό marios_521 » 25 Αύγ 2011, 15:25

Σκέφτηκα να ανοίξω πρώτος το τόσο επίκαιρο θέμα, που μας απασχολεί τον τελευταίο καιρό.
Δεν θα πάρω θέση, μόνο και μόνο για να μην επιρρεάσω τις θέσεις όσων θελήσουν να γράψουν.
Μετά απο κανα δύο posts θα εκφρασω και τη δική μου άποψη, που είναι ήδη ξεκάθαρη.
Μπορεί και να αλλάξω γνώμη όμως...
Για να δουμε!

Σημείωση: Αν κάποιος moderator νομίζει ότι ταιριάζει κάπου αλλου καλύτερα το θέμα, ας το μετακινήσει.
marios_521

Re: Αποποινικοποίηση της Ινδικής Κάνναβης - Τι γνώμη έχετε?

Δημοσίευσηαπό lost » 27 Αύγ 2011, 22:37

Εγώ προσωπικά είμαι κάθετη σε αυτό. ΟΧΙ, σε όλα τα είδη ναρκωτικών!
lost

Δημοσίευσηαπό marios_521 » 28 Αύγ 2011, 06:09

lost έγραψε:Εγώ προσωπικά είμαι κάθετη σε αυτό. ΟΧΙ, σε όλα τα είδη ναρκωτικών!

Και στο αλκοόλ, και στο τσιγάρο και στον καφέ;
marios_521

Δημοσίευσηαπό lost » 30 Αύγ 2011, 00:05

marios_521 έγραψε: Και στο αλκοόλ, και στο τσιγάρο και στον καφέ;

Δεν καπνίζω.
Δεν πίνω καφέ.
Δεν πίνω αλκοόλ γιατί γίνομαι ντίρλα στην πρώτη γουλιά! :lol:
lost

Δημοσίευσηαπό Έφη » 30 Αύγ 2011, 12:25

lost έγραψε:Δεν καπνίζω.
Δεν πίνω καφέ.
Δεν πίνω αλκοόλ γιατί γίνομαι ντίρλα στην πρώτη γουλιά! :lol:

Σπάνια βρίσκω κόσμο σαν κι εμένα να μην πίνει καφέ, να μην καπνίζει (κάπνιζα μικρή πολύ και για αρκετά χρόνια αλλά το έκοψα) και να μην πίνει!
Πίνω μπύρες ανευ αλκοόλ!

Και για να μην ξεφεύγω από το θέμα θα συμφωνήσω με τη lost.
Όχι στην αποποινικοποίηση της κάνναβης.

Γιατί αλλιώς νομίζω ότι θα ξεφύγουμε τελείως...
Έφη

Δημοσίευσηαπό marios_521 » 30 Αύγ 2011, 13:22

Να πω κάποια υπέρ;

Αν νομιμοποιηθεί η χρήση της κάνναβης, θα μειωθεί η τιμή της τουλάχιστον στο 1/5.
Το κόστος της οφείλεται στον κίνδυνο που έχει για το εμποριο της, συν λαδώματα, διακαστήρια, εγγυήσεις κλπ.
Αν ο καθε ενας μπορεί να κουβαλάει στα συνορα κάτι τετοιο, αλλά και εντός της χώρας, τότε οι έμποροι δεν θα ενδιαφέρονται πια γι αυτη.
Το αποτέλεσμα είναι να γλιτώσουν τα παιδια που ζητούν χασίς και τους δίνουν κάτι άλλο (χάπια, ενέσεις κλπ) για να "¨βολευτούν" λόγω ελλειψης.
Ενα μεγάλο ποσοστό νέων προχωραει στα σκληρα με αυτό τον τρόπο. Ειδικα στη χώρα μας που το θεωρούμε το ίδιο. Σου λέει, "ε μεχρι να φέρει, ας παρω το αλλο".

Επίσης, θα ελέγχεται η χρήση της. Ένας αστυνομικός του Αμστερνταμ έλεγε "ειναι καλύτερα ετσι. Έχουμε τους χρήστες σε μαγαζιά που τα ελέγχουμε και ξέρουμε ποιοι εμπορεύονται. Αν ηταν παράνομο θα τους ψαχναμε στα σοκάκια και οι εμποροι θα τους έδιναν ότι νοθευμένο είχαν".

Και κάτι ακόμα. Θα αφήσει τους γιατρους να τη χρησιμοποιήσουν. Δεν θα ήταν καλύτερα να δίναμε στους καρκινοπαθείς, αντί για χημικά φάρμακα που τους καταστρέφουν συκώτι και άλλα ζωτικά όργανα, μερικά τσιγάρα την ημέρα και να κάναμε τη ζωή τους πιο ευχάριστή;

Και μια μικρή σημείωση: Το αλκοολ σκοτώνει χιλιάδες άτομα κάθε χρόνο. Όχι σε ατυχηματα και τέτοια. Από βλάβες στο συκώτι. Το ιδιο και το τσιγάρο με ζημιά στους πνεύμονες. Η κάνναβη δεν έχει παρουσιάση κανένα πρόβλημα υγείας μέχρι σήμερα!

Εχω και άλλα επιχειρήματα, αλλα τα βασικά είναι αυτά. Τι λέτε;
marios_521

Δημοσίευσηαπό k650 » 31 Αύγ 2011, 22:59

marios_521 έγραψε:Να πω κάποια υπέρ;

Αν νομιμοποιηθεί η χρήση της κάνναβης, θα μειωθεί η τιμή της τουλάχιστον στο 1/5.
Το κόστος της οφείλεται στον κίνδυνο που έχει για το εμποριο της, συν λαδώματα, διακαστήρια, εγγυήσεις κλπ.
Αν ο καθε ενας μπορεί να κουβαλάει στα συνορα κάτι τετοιο, αλλά και εντός της χώρας, τότε οι έμποροι δεν θα ενδιαφέρονται πια γι αυτη.
Το αποτέλεσμα είναι να γλιτώσουν τα παιδια που ζητούν χασίς και τους δίνουν κάτι άλλο (χάπια, ενέσεις κλπ) για να "¨βολευτούν" λόγω ελλειψης.
Ενα μεγάλο ποσοστό νέων προχωραει στα σκληρα με αυτό τον τρόπο. Ειδικα στη χώρα μας που το θεωρούμε το ίδιο. Σου λέει, "ε μεχρι να φέρει, ας παρω το αλλο".

Επίσης, θα ελέγχεται η χρήση της. Ένας αστυνομικός του Αμστερνταμ έλεγε "ειναι καλύτερα ετσι. Έχουμε τους χρήστες σε μαγαζιά που τα ελέγχουμε και ξέρουμε ποιοι εμπορεύονται. Αν ηταν παράνομο θα τους ψαχναμε στα σοκάκια και οι εμποροι θα τους έδιναν ότι νοθευμένο είχαν".

Και κάτι ακόμα. Θα αφήσει τους γιατρους να τη χρησιμοποιήσουν. Δεν θα ήταν καλύτερα να δίναμε στους καρκινοπαθείς, αντί για χημικά φάρμακα που τους καταστρέφουν συκώτι και άλλα ζωτικά όργανα, μερικά τσιγάρα την ημέρα και να κάναμε τη ζωή τους πιο ευχάριστή;

Και μια μικρή σημείωση: Το αλκοολ σκοτώνει χιλιάδες άτομα κάθε χρόνο. Όχι σε ατυχηματα και τέτοια. Από βλάβες στο συκώτι. Το ιδιο και το τσιγάρο με ζημιά στους πνεύμονες. Η κάνναβη δεν έχει παρουσιάση κανένα πρόβλημα υγείας μέχρι σήμερα!

Εχω και άλλα επιχειρήματα, αλλα τα βασικά είναι αυτά. Τι λέτε;

Δεν έχεις και άδικο αλλά δεν μπορώ μπορώ να πω ότι έχεις και δίκαιο.

Δυστυχώς στην όμορφη Ελλάδα κατοικούν οι όμορφοι Έλληνες και όλα αυτά είναι δύσκολο να εφαρμοστούν..προσοχή αυτό είναι προσωπική άποψη και τα λέω έχοντας κάνει την <<θητεία>> μου. :(

Όταν το ποτό και το τσιγάρο και η θεωρία του <<μάγκα>> είναι παντού μπροστά μας δεν είναι εύκολο να τους δώσεις και κάνναβη...θα γίνουμε πολύ χειρότεροι από την Ισπανία :shock:

Αν καταφέρουμε ποτέ να αποκτήσουμε διαφορετική παιδεία και αφήσουμε τους μάγκες ήσυχους (αφού τους έχει πατήσει και το τρένο) τότε οι προτάσεις σου θα είναι πολύ εύστοχες και εγώ μαζί σου ;)
k650

Δημοσίευσηαπό lost » 31 Αύγ 2011, 23:04

Θα συμφωνήσω μαζί σου k650.
Αυτό είναι που φοβάμαι κι εγώ! Τους Έλληνες. Είναι σίγουρο ότι δεν έχουμε καμία αίσθηση του μέτρου...
lost

Δημοσίευσηαπό marios_521 » 01 Σεπ 2011, 07:36

Η αλήθεια είναι ότι αν το αφήσουν ελεύθερο, φαντάζομαι τουλάχιστον για 1 χρόνο μια ξέφρενη και κωμική κατάσταση στους δρόμους.
Όλοι θα είναι φτιαγμένοι και η εικόνα θα είναι κινηματογραφική και αστεία!
χαχαχαχα.
marios_521

Επιστροφή στο Καπνιστές vs μη καπνιστών

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης