Διάλεκτοι της Αρχαίας

Άρθρα και θέματα των αρχαίων ελληνικών

Διάλεκτοι της Αρχαίας

Δημοσίευσηαπό lefteris » 21 Σεπ 2010, 13:46

Η Αρχαία Ελληνική είναι μία πολύ ενδιαφέρουσα γλώσσα και διδάσκεται σε αρκετά ξένα πανεπιστήμια. Δεν γνωρίζω βέβαια ποιά διάλεκτο διδάσκουν διότι
στην Αρχαία υπήρχαν 4 διάλεκτοι:

1. Ιωνική - Αττική Εκπρόσωπός της Ο Θουκυδίδης
2. Αιολική Με εκπρόσωπο την ποιήτρια Σαπφώ
3. Δυτική ή Δωρική Δυτική με εκπρόσωπο τον Τυρταίο
4. Αρκαδοκυπριακή που ομιλούσαν στην Κεντρική Πελοπόννησο και στην Κύπρο
lefteris

Re: Διάλεκτοι της Αρχαίας

Δημοσίευσηαπό Ματίνα » 22 Σεπ 2010, 15:46

Πολύ ενδιαφέρον!!!
Ποιά ήταν τα κοινά στοιχεία και ποιές οι διαφορές ; .....
Ματίνα

Δημοσίευσηαπό Χριστίνα » 23 Σεπ 2010, 04:13

Ματίνα ο άνθρωπος ξεκίνησε ένα τόσο ενδιαφέρον θέμα να μας ενημερώσει κι εσύ πας να τον ξεζουμίσεις... Έλεος

Εγώ με τη σειρά μου θα προσθέσω την Ομηρική διάλεκτο που τη συναντάμε στα Ομηρικά Έπη και παρουσιάζει στοιχεία από την Αιολική, Ιωνική αλλά και Αττική διάλεκτο. Άλλωστε μην ξεχνάμε ότι ο
Όμηρος ήταν γνώστης των ιδιαίτερων διαλέκτων με ιδιαίτερο ταλέντο στη γλωσσοπλαστική.

Μία ακόμη διάλεκτος μπορεί να θεωρηθεί η Μινωική Διάλεκτος που ανακαλύφτηκε το 1952 μετά την αποκρυπτογράφηση της ιδιαίτερης γραφής που είχαν οι Μίνωες, τη Γραμμική Β΄. Η αρχαία αυτή διάλεκτος έχει φοβερές ομοιότητες με την Ομηρική.
Χριστίνα

Δημοσίευσηαπό lefteris » 23 Σεπ 2010, 09:44

Ματίνα Καλημέρα!!
Έθεσες μία ερώτηση,που για να απαντήσω θα πρέπει:
1ο Να είμαι γνώστης όλων των διαλέκτων
2ο Να έχω μελετήσει σε βάθος τις όλες τις λεπτομέρειές τους
3ο Να έχω κάνει σύγκριση όλων αυτών προκειμένου να συμπεράνω ομοιότητες ή διαφορές. Όπως καταλαβαίνεις είναι λίγο δύσκολο!! Θα έπρεπε τουλάχιστον να είμαι καθηγητής Γλωσσολογίας και δεν είμαι!!!

Εκείνο που γνωρίζω είναι, ότι στις διαλέκτους αυτές υπήρχαν μεγάλες και σοβαρές διαφορές σε σημείο που και οι ασχολούμενοι τότε με την συγγραφή, να έχουν προβλήματα επικοινωνίας μεταξύ τους. Υπάρχουν αν σε ενδιαφέρει πολλά συγγράματα και μπορείς να πληροφορηθείς τα πάντα σχετικά με το θέμα είναι αρκετά ενδιαφέρον νομίζω.Ευχαριστώ!!
Χριστίνα Καλημέρα και σε σένα!!
Η Γραμμική Β΄έτσι για ενημέρωση, περιλαμβάνει 89 συλλαβογράμματα 260 ιδεογράμματα ή λογογράμματα (δηλαδή παραστάσεις)και μέχρι σήμερα έχει αποκρυπτογραφηθεί το 87% των ανευρεθέντων κειμένων. Ευχαριστώ και σένα για το ενδιαφέρον επί του θέματος και θα ήθελα να μου πείς με τι ασχολείσαι, διότι βλέπω ότι συμμετέχεις σε πολλά θέματα διαφορετικού περιεχομένου και μάλιστα επιτυχημένα.
lefteris

Δημοσίευσηαπό Χριστίνα » 24 Σεπ 2010, 03:37

Ασχολούμαι με διάφορα πράγματα αλλά κυρίως με ενδιαφέρουν οι άνθρωποι που έχουν άποψη... Τα αρχαία Ελληνικά με γοητεύουν γιατί σου δίνουν τη δυνατότητα να σκέφτεσαι με ορθή λογική.
Χριστίνα

Δημοσίευσηαπό lefteris » 25 Σεπ 2010, 14:40

Όχι μόνο Ορθή λογική,αλλά και γνώση. Επίσης μας γοητεύουν γιατί μας θυμίζουν οτι η Αρχαία Ελληνική γλώσσα,δεν είναι απλά γλώσσα αλλά "Θρησκεία"Τα συγγράμματα όλων των αρχαίων συγγραφέων,φιλοσόφων,ρητόρων,είναι συγγράμματα που καθοδηγούν: Στην προσωπική ζωή,στην κοινωνική,στην Θρησκεία στην Πατρίδα και σε πολλά άλλα,τα οποία αν τηρούσαμε ίσως η ζωή μας από κοινωνικής τουλάχιστον απόψεως να ήταν καλύτερη. Ας σκεφτούμε λοιπόν την προσφορά τους!! Δεν κάνει κακό να μάθουμε ότι καταγόμαστε από ανθρώπους του πνεύματος και της γνώσης!! Οσο για σένα Χριστίνα δεν χρειάζεται να ψάχνεις άτομα με άποψη Κοίταξε στον καθέφτη σου. Νομίζω ότι υπάρχει ένα. Καλημέρα!!!
lefteris

Επιστροφή στο Αρχαία Ελληνικά

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης